Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Palaščák pelvic aproach

  • Mgr. Eva Jelínková

Vloženo: 8. září 2021 v 13:28

Svaly pánevního dna jsou tzv. svaly kosterní. Můžeme je tedy ovládat vlastní vůli. Většina lidí si však jejich činnost ani neuvědomuje , a tím je nedokáže ani správně ovládat. Jejich činnost je pro nás samozřejmá. Vnímáme, až když tyto svaly přestávají fungovat a nás začne obtěžovat inkontinence moči, bolesti atp.

Dysfunkce svalů pánevního dna má různé projevy, ale jedno je vždy společné, omezují nás a snižují kvalitu našeho života. Porucha funkce svalů pánevního dna se může projevovat samovolným únikem močio-ppa-vrstvy-svalu-1.jpg, únikem stolice, bolestmi pánevního dna , bolestivým pohlavním stykem, poklesem orgánů malé pánve, obtížemi s početím, bolestivou menstruací.

Pánevní dno ( z lat. diafragma pelvis ) je tvořena párovými svaly musculus levator ani a musculus coccygeus. Tyto svaly vedou od kosti stydké ke kosti křížové a kostrči. Jejich uspořádaní je horizontální. V přední části svalu m. levator ani je otvor hiatus urogenitális, tudy prochází orgány močopohlavního ústrojí a trávicího traktu. Podpůrná vrstva vazivově svalová, lichoběžníkového vzhledu se nascan-plane-bladder-ts.jpgzývá diafragma urogenitale.

Koncept péče PPA ( Palaščák pelvic aproach ) přináší do terapie svalů pánevního dna a celkově do oblasti urogynekologické fyzioterapie mnoho nového. Do vstupního i kontrolních vyšetření je zahrnuto ultrazvukové vyšetření, díky kterému jsme schopni zobrazit funkci svalů pánevního dna a její poruchy. Zároveň jsou v rámci vyšetření vyšetřeny svaly pánevního dna plapačně ( pohmatem ), a to vaginálním vyšetřením. Díky tomu jsme schopni stanovit poruchu funkce svalů pánevního dna, stranovou asymetrii jejich zapojení a další abnormality.

Díky ultrazvukovému zobrazení funkce svalů pánevního dna se mnohem lépe daří klientkám vysvětlit a názorně ukázat jejichbladder-ts-normal.jpg funkci a jejich volní ovládání. Zároveň je to výborná pomůcka pro zpětné porovnání v rámci hodnocení efektu terapie.

Po vstupním vyšetření je pak klientce vysvětlen další postup, volba vhodné terapie, event. vhodných pomůcek pro nácvik volní aktivity svalů pánevního dna.

15-educator-mechanicka-pomucka.png

 

 

ppa-logo-sticky@2x.png   1580683718-5.png   stažený soubor.png   logo (1).png

Tento web využívá k poskytování služeb soubory cookies.

Více informací